Opinie o Wydziale


Jestem absolwentem studiów inżynierskich kierunku Informatyka na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie kończę studia magisterskie na kierunku Systemy Teleinformatyczne. Studia dają szerokie perspektywy rozwoju. Jest dużo praktycznych przedmiotów i pracy na urządzeniach laboratoryjnych, praktyczne projekty i eksperymenty. Kadra akademicka jest życzliwa i stara się dostosowywać program nauczania do aktualnych dynamicznie zmieniających się trendów. Uczelnia pozwala na balans między nauką, a rozwijaniem swoich pozauczelnianych zajęć i pasji. Poznałem tu wielu ciekawych ludzi. Na UMG są różne prężnie działające Koła Naukowe; profesorowie są otwarci na proponowane przez studentów projekty. Sam jestem tego przykładem Po studiach I stopnia otrzymałem nagrodę w konkursie na najlepszą pracę dyplomową inżynierską organizowaną przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Patrząc z perspektywy czasu, wybrałbym tą samą ścieżkę – to najlepszy czas w życiu, będę go dobrze wspominać.

Mateusz Przywarczak


Wydział Elektryczny to nie tylko część budynku Uczelni, ale również wspaniałe wspomnienia, które on zapewnił. To nie tylko sale wykładowe, ale również interesujące, czasem również zabawne wykłady z prowadzącymi, którzy są przede wszystkim ludzcy. Ćwiczenia i laborki, czasem trudne, ale za to zaliczone w doborowej kompanii. Wydział Elektryczny jako Wydział dał możliwość nie tylko zdobycia tytułu inżyniera lub kursów np. SEP, ale pozwolił poznać ludzi i rówieśników, z którymi zajęcia, sesja, jak i czas wolny, były i są niezapomniane.

Wiktoria Sagan


Jestem absolwentem kierunku Elektrotechnika specjalności Elektroautomatyka Okrętowa na Wydziale Elektrycznym UMG. Większość mojego życia zawodowego związana jest z remontami, konserwacją i modernizacją urządzeń pod dozorowych (UTB i SUTB). W 2015 r. zatrudniłem się w Przedsiębiorstwie Przeładunkowo Składowym Port Północny jako elektryk utrzymania ruchu i trafiłem na czas modernizacji terminalu zbudowanego w 1974 r. Dzięki czynnemu udziałowi w modernizacji, która zrewolucjonizowała pracę terminalu, zaproponowano mi funkcję mistrza ds. elektrycznych, co wiązało się z odpowiedzialnością za zespół elektryków utrzymania ruchu. Zdecydowałem, że muszę podnieść kwalifikacje zawodowe. Długo zastanawiałem się nad wyborem Uczelni. Wybór padł na UMG, Uczelnię związaną z przemysłem morskim, doskonale wyposażoną i z przyszłościowymi kierunkami. Jako praktyk mogę powiedzieć, że program zajęć dobrano tak, by każdy student mógł zdobyć potrzebną wiedzę do wykonywania zawodu automatyka/elektryka. Zdobyta wiedza pomogła mi w II etapie modernizacji w porcie – projekt sterowania przenośnikiem taśmowym, który narysowałem został zaakceptowany przez pracodawcę, uzgodniony w Transportowym Dozorze Technicznym oraz fizycznie wykonany. Wykorzystałem go również jako pracę dyplomową. Reasumując, Wydział Elektryczny UMG szkoli praktyków, którzy poradzą sobie na rynku pracy. Na Wydziale pracuje wielu wybitnych Wykładowców, jednak mi osobiście w głowie zapadły dwa nazwiska: dr hab. inż. Piotr Jankowski, prof. UMG oraz dr inż. Tomasz Nowak. W/w nauczyciele akademiccy to osoby z przeogromną wiedzą praktyczną i teoretyczną, którą potrafią przekazać w przystępny i ciekawy sposób.

Sebastian Biszkont


Wybór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był dla mnie naturalnym krokiem ze względu na jego renomę oraz specjalizację w dziedzinie techniki morskiej. Już na etapie poszukiwań zwróciłem uwagę na bogatą ofertą programową Uczelni praz zaangażowanie kadry naukowej w badania i rozwój technologii stosowanych w przemyśle morskim. UMG słynie z wysokiego poziomu nauczania oraz praktycznego podejścia do kształcenia, co jest dla mnie istotne w kontekście zdobycia umiejętności w mojej dziedzinie. Dodatkowo, jako absolwent technikum moje zainteresowanie elektrotechniką jest długoletnie, dlatego kierunek Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym był naturalną kontynuacją ścieżki edukacyjnej. Jestem przekonany, że studia na tym kierunku otworzą przede mną nowe perspektywy zawodowe. Chciałbym także podkreślić, że jestem absolwentem studiów stacjonarnych I stopnia w kierunku Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym UMG. Decyzja o kontynuowaniu nauki na studiach II stopnia wynika z chęci dalszego rozwoju zawodowego oraz zdobycia zaawansowanej wiedzy w obszarze elektrotechniki.

Maciej Jaworek


Studia inżynierskie to kluczowy etap w życiu wielu osób. Decyzja sprzed czterech lat o podjęciu studiów na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w późniejszym wieku może wydawać się nietypowa, dla mnie jednak była niezwykle ważna. Poniżej chciałbym podzielić się z Państwem, dlaczego jako 46-latek, zdecydowałem się na ten krok. Po pierwsze: rozwój osobisty i zawodowy. Od zawsze marzyłem o kontynuowaniu nauki na poziomie akademickim, jednak okoliczności życiowe sprawiły, że musiałem odłożyć te plany na bok. W wieku 46 lat postanowiłem spełnić marzenie i udowodnić sobie, że nigdy nie jest za późno na naukę. Decyzja o podjęciu studiów została poparta przez moją rodzinę i przyjaciół, którzy dopingują mnie i motywują do osiągnięcia tego celu. Ich wsparcie daje mi dodatkową siłę i determinację w realizacji założonych planów. Po drugie, wybór Uczelni oraz dziedziny studiów był związany z moją pasją, zainteresowaniami, ale przede wszystkim z karierą zawodową. Podjęcie studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni w późniejszym wieku stanowi dla mnie wyzwanie i szansę na rozwój osobisty. Chciałem wyjść poza strefą komfortu, zdobyć nowe umiejętności, otworzyć się na nowe możliwości zawodowe i życiowe. Po trzecie, studiowanie w zróżnicowanej grupie wiekowej dało mi możliwość podniesienia umiejętności interpersonalnych. Co więcej, chcę być inspiracją dla innych osób w podobnym wieku, które zastanawiają się nad podjęciem nauki na uczelniach wyższych. Pragnę pokazać, że wiek nie jest przeszkodą w dążeniu do celów i nigdy nie jest za późno na naukę. Podsumowując, choć podjęcie studiów na Uczelni w późniejszym wieku może być wyzwaniem, jest to także niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, które przynosi wiele korzyści osobistych i zawodowych. Jestem przekonany, że decyzja przyczyni się do mojego rozwoju oraz otworzy nowe drzwi w moim życiu. 

Krzysztof Aszyk


Wybrałem Uniwersytet Morski, ponieważ chciałem pracować w dochodowej branży morskiej. Przed rozpoczęciem studiów pracowałem jako automatyk. Dzięki studiom zaocznym na Wydziale Elektrycznym udało mim się zmienić pracę jeszcze przed zakończeniem studiów. Teraz pracuję w branży morskiej jako inżynier testowy systemów przeciwpożarowych na statkach oraz platformach wiertniczych. Praca jest o wiele ciekawsza, a pensja wzrosła dwukrotnie z perspektywami rozwoju. Uważam, że studia zaoczne na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to dobry wybór, aby połączyć pracę i studia, stawiając na samorozwój.

Krzysztof Pluta


Na Uniwersytet Morski w Gdyni wróciłem po 16 latach. W 2005 roku ukończyłem studia inżynierskie na Wydziale Elektrycznym na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. Dwa lata temu postanowiłem uzupełnić swoje wykształcenie o studia magisterskie. W ogóle nie brałem pod uwagę innej Uczelni niż UMG. Po tylu latach Uniwersytet zmienił się nie do poznania, zarówno jeśli chodzi  o infrastrukturę, jak i wyposażenie laboratoriów. Aktualnie jestem przed egzaminem dyplomowym. Studiuje się tutaj w bardzo dobrych warunkach, wręcz kameralnych. Wybrany przeze mnie kierunek – Elektronika i Telekomunikacja – jest dość wymagający, ale otwiera perspektywy. Dzięki doświadczeniu zawodowemu oraz wiedzy zdobytej na UMG od kilku lat prowadzę własną firmę zajmującą się projektowaniem elektroniki. W mojej ocenie popyt na inżynierów, szczególnie elektroników będzie coraz większy, a Uniwersytet Morski w Gdyni solidnie przygotowuje specjalistów wchodzących na rynek pracy.

Rafał Pilarski


Z racji odwiecznej ciekawości i zainteresowania technologią, po ukończeniu Automatyki i Robotyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technicznym w Szczecinie, podjąłem decyzję o dalszym rozwoju w bardzo młodej i prężnie rozwijającej się branży związanej z przemysłem kosmicznym. Studia związane z tą tematyką były dla mnie idealnym wyborem, dzięki któremu mogłem połączyć zainteresowania z pracą zawodową i naukową. Studia na Wydziale Elektrycznym Uniwersytecie Morskim w Gdyni na kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne były bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu nauczyłem się wielu nowych rzeczy, poznałem tajniki pracy przy projektach kosmicznych, wykorzystywane i rozwijane technologie oraz plany związane z przyszłością eksploracji kosmosu. Pomimo, że czasem było ciężko, to efekt końcowy i uzyskany tytuł magistra wynagrodziły cały wysiłek i pracę wykonaną podczas studiów.

Kacper Aftewicz


Mam na imię Jacek. Po studiach inżynierskich na Politechnice Gdańskiej zdecydowałem się zmienić uczelnię. To był dobry wybór. Pod koniec 2022 roku ukończyłem niestacjonarne studia magisterskie na kierunku Elektrotechnika na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Wydział Elektryczny UMG dał mi możliwość poszerzenia horyzontów i zdobycia wiedzy, którą wykorzystuję w karierze zawodowej. Zajęcia odbywają się w kameralnym gronie, co wyróżnia UMG na tle innych uczelni. Dzięki mojemu promotorowi miałem możliwość pisać pracę dyplomową na ciekawy i przyszłościowy temat dotyczący reakcji syntezy jądrowej. Czas studiów magisterskich uważam za owocny. Miałem przyjemność współpracować z kompetentną kadrą Wykładowców oraz pracowników Dziekanatu. Z dumą opowiadam znajomym, że jestem absolwentem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Jacek Tomczak


 

Od samego początku mojej przygody z Wydziałem Elektrycznym byłem pełen determinacji i zapału, aby zgłębiać tajniki elektroniki i automatyki. Spotkałem wielu pasjonatów, którzy podzielali moje zainteresowania i byli pełni ambicji. Wspólna praca, zarówno podczas projektów grupowych, jak i indywidualnych, przyniosła nam nie tylko wiedzę, ale także wspaniałe wspomnienia. Miałem okazję uczyć się od Wykładowców, którzy byli prawdziwymi specjalistami w dziedzinie elektrotechniki i automatyki okrętowej. Dzięki ich doświadczeniu i oddaniu, zdobyłem solidne podstawy teoretyczne i umiejętności praktyczne. Po ukończeniu specjalności Elektroautomatyka Okrętowa, mam możliwość rozwijać się w dynamicznym środowisku, które jest silnie związane z postępem technologicznym i nowymi rozwiązaniami. Zdobyte umiejętności są cenione na rynku pracy, co otwiera przede mną wiele możliwości w branży okrętowej, a także poza nią. Nie mogę zapomnieć o miłych Paniach z Dziekanatu, które zawsze służyły pomocą i udzielały wsparcia. Ich uprzejmość i profesjonalizm sprawiły, że studiowanie było jeszcze bardziej przyjemne i satysfakcjonujące. Cieszę się, że mogłem być częścią tego inspirującego środowiska akademickiego. Jeżeli miałbym ponownie wybierać Uczelnię oraz kierunek nie zmieniłbym obecnej drogi i postawiłbym raz jeszcze na Wydział Elektryczny UMG.

Arkadiusz Jakubowski


Veronika Hordieieva

Witam, mam na imię Veronika, mam 22 lata i jestem z Ukrainy. Studia na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczęłam w 2019 roku. Ukończyłam kierunek Elektronika i Telekomunikacja o specjalności Systemy i Sieci Teleinformatyczne. Aktualnie kontynuuję swoje kształcenie na studiach magisterskich na kierunku Systemy Teleinformatyczne. Wybrałam Uniwersytet Morski, ponieważ daje możliwość rozwoju oraz tworzenia własnych projektów w gronie osób wspólnie zainteresowanych tematem badawczym pod opieką doświadczonych Wykładowców. Studia na Wydziale Elektrycznym pomogą poszerzyć własne kompetencje oraz zbudować swoją ścieżkę kariery. Życzę Maturzystom dokonania odpowiedniego wyboru i powodzenia!

Veronika Hordieieva


Tadeusz Lorkowski

Nazywam się Tadeusz Lorkowski i jestem studentem III roku Informatyki na Wydziale Elektrycznym. Przyszedłem tutaj głównie w poszukiwaniu wiedzy dotyczącej programowania. Od pierwszych dni jednak znajdowałem coś więcej - poza nauką tworzenia aplikacji i systemów informatycznych zgłębiałem tajniki elektroniki. Wybierając studia na WE, można nauczyć się wielu rzeczy, których nie oferują studia informatyczne na innych Uczelniach, na przykład projektowania obwodów elektronicznych, programowania mikrokontrolerów, teorii informacji. Miałem również okazję wytworzyć obwód drukowany. Oferta edukacyjna związana z samym wytwarzaniem aplikacji jest bardzo bogata, gdyż oferuje m. in. naukę około 15 języków programowania. Począwszy od drugiego roku na Uniwersytecie Morskim istnieje możliwość studiowania drugiego, równoległego kierunku (po uzyskaniu zgody Dziekana).

Tadeusz Lorkowski


Dawid Kiliński

Cześć! Jestem absolwentem specjalności Systemy i Sieci Teleinformatyczne. Studia realizowałem w systemie niestacjonarnym. Po zakończeniu Technikum elektrycznego wiedziałem, że chcę realizować się w zawodzie związanym z IT. Wybór naszej Uczelni był dla mnie prosty — bardzo dobre opinie znajomych, przyjazna uczelnia, ciekawe kierunki oraz program ich nauczania i jak się później okazało wspaniali jej studenci oraz pracownicy.

W tym samym roku, w którym rozpocząłem naukę, czyli 2013, rozpocząłem też pracę w firmie IT – Sii, w której pracuję do dziś. Zatrudniony zostałem jako technik laboratoryjny dla jednego z wiodących klientów produkujących układy mikroprocesorowe, którego centrum badawcze znajduje się w Gdańsku. W trakcie trwania pierwszych semestrów zauważyłem jak bardzo przydaje mi się w pracy wiedza, którą weekendami zdobywam na Uczelni. Pozwalało mi to z roku na rok rozwijać się w pracy i jeszcze przed obroną tytułu inżyniera pełniłem w zespole funkcję Team Leadera projektu. Warto wspomnieć o tym, że oprócz dużej wiedzy technicznej Uczelnia pozwala rozwijać się mentalnie i osobowościowo, bardzo dobrze wspominam wielu Profesorów, Doktorów i pracowników wielu komórek uczelni, z którymi można by rozmawiać i dyskutować godzinami nie tylko na techniczne tematy. Te lata spędzone na uczelni sprawiły, że zawodowo jestem spełnionym człowiekiem i obecnie jestem Service Delivery Managerem, który opiekuje się zespołami leczącymi łącznie blisko 100 osób. I dziś wiem jedno, że mój wybór Uczelni w 2013 roku był strzałem w dziesiątkę!

Dawid Kiliński


Dominika Zawadzka

Aktualnie jestem studentką II roku studiów II stopnia na kierunku Elektrotechnika. Naukę na naszej Uczelni rozpoczęłam w 2017 roku, również na kierunku Elektrotechnika. Od ponad 3 lat aktywnie działam w Wydziałowej Komisji Stypendialnej. Przez cały okres studiów otrzymywałam stypendium Rektora, które niejednokrotnie ratowało mój studencki budżet. Studiowanie na naszej Uczelni rozpoczęłam całkowicie przypadkowo. Chciałam zostać dentystą, a jednak los sprawił, że znalazłam się na studiach elektrycznych. Czy żałuję? Oczywiście, że nie. Od ponad roku pracuję jako programista komputerowych systemów sterowania i realizuję się zawodowo. Studia te otworzyły mi okno na świat automatyki, robotyki, elektryki oraz Ił; które ciągle się rozwijają. Jeśli chcesz zainwestować w siebie i swoją przyszłość to te studia Ci w tym na pewno pomogą.

Dominika Zawadzka


Tobiasz Chęciński

Uniwersytet Morski w Gdyni, to uczelnia z ponad 100-letniq tradycją kształcenia. Mój wybór padł na tę Uczelnię już w II klasie szkoły średniej, ze względu na swoje przekonanie, iż wykształcenie tutaj zdobyte wiąże się z prestiżem i renomą, które są bardzo cenne na rynku pracy. Postawiłem na Wydział Elektryczny, który w swojej ofercie posiadał kierunek, wręcz idealnie wpasowujący się w moje zainteresowania, które po dziś dzień rozwijam, za sprawą wybitnych Wykładowców i świetnie doposażonych laboratoriów. Niewątpliwie, aspektem tej uczelni jest jej „pro studenckie” nastawienie, którego doświadczam po dziś dzień. Stojąc ponownie przed wyborem uczelni wyższej, bez zastanowienia postawiłbym na Uniwersytet Morski w Gdyni.

Tobiasz Chęciński


Michał Downar-Zapolski

Swoją edukację na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpocząłem na Wydziale Elektrycznym, który ukończyłem z tytułem inżyniera. Jestem wieloletnim członkiem Wydziałowej Komisji Stypendialnej oraz kilkukrotnym laureatem stypendium i nagrody Rektora za wysokie wyniki w nauce. Decyzja o wyborze specjalności Elektroautomatyka Okrętowa nie oznaczała całkowitej rezygnacji z pracy na lądzie. Szeroki zakres realizowanych zajęć pozwolił na zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwoliły mi bezproblemowo zakwalifikować się na staż do Instytutu Energetyki. Dzięki wsparciu wielu zaangażowanych Wykładowców postanowiłem spróbować swoich sił w działalności naukowej, która po krótkim czasie zaowocowała pierwszym wyjazdem na konferencje naukową. Po ukończeniu studiów I stopnia podjąłem decyzje o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich w celu poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Patrząc z perspektywy czasu, wybór tej Uczelni był jedną z moich najlepszych decyzji.

Michał Downar-Zapolski


Paulina Czarnowska

Mam na imię Paulina i mam 27 lat. Z zawodu jestem automatykiem — w latach 2014 — 2019 studiowałam Automatykę i Robotykę na Politechnice Gdańskiej, Na co dzień pracuję w jednej z gdyńskich firm. Mimo ukończenia studiów postanowiłam dodatkowo się rozwijać. Jako uczelnie wybrałam Uniwersytet Morski, ponieważ posiada bardzo dobrą lokalizację oraz wielu świetnie wykształconych prowadzących, którzy łączą ogromną wiedzę teoretyczną z praktyką. Rozpoczęłam studia niestacjonarne na kierunku Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym. Zajęcia na uczelni prowadzone są w niewielkich grupach, co pozwala dogłębnie zrozumieć wszystkie zagadnienia, a Prowadzący mają bardzo indywidualne podejście do każdego studenta.

Paulina Czarnowska


Oleksandr Hordiienko

Cześć, nazywam się Oleksandr i jestem z Ukrainy. Informatykę na Wydziale Elektrycznym wybrałem dzięki starszemu koledze. Obecnie jestem studentem IV semestru i wiem, że podjąłem dobrą decyzję, decydując się na studiowanie w UMG. Dlaczego? Wykłady i laboratoria prowadzone są w ciekawy sposób, a wykładowcy z pasją i zaangażowaniem przekazują swoją wiedzę studentom. Ponadto interesuję się programowaniem stron internetowych. Mam nadzieję, iż po ukończeniu właśnie tych studiów znajdę wymarzoną i dobrze płatną pracę w zawodzie.

Oleksandr Hordiienko


Podmiot udostępniający: 

WE

Wytworzył informację:

WE
22.06.2023
Wprowadzenie:
P.Kaczorek 22.06.2023
Ostatnia modyfikacja:
N.Szymanska 28.06.2024