Kształcenie
Kształcenie na Wydziale Elektrycznym
Wydział Elektryczny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przygotowuje wykwalifikowane kadry inżynierskie dla potrzeb szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Należy pod tym rozumieć kształcenie zarówno kadry oficerskiej na statki, jak i wysoko wyspecjalizowanego personelu lądowego. Wydział Elektryczny kształci wysokiej klasy specjalistów w zakresie elektroniki i telekomunikacji elektrotechniki oraz informatyki. Absolwenci Wydziału Elektrycznego są przygotowani do pracy zarówno na statkach morskich, jak i w przedsiębiorstwach lądowych.
Wydział Elektryczny prowadzi studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia odpowiednio inżynierskie, magisterskie i doktoranckie. Kształcenie na studiach inżynierskich realizowane jest na trzech nowoczesnych kierunkach: Elektronika i Telekomunikacja, Elektrotechnika oraz Informatyka.
Struktura studiów pierwszego stopnia na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Na każdym z kierunku studiów pierwszego stopnia studenci mają do wyboru różne specjalności. Są to odpowiednio: Elektronika Morska, Systemy i Sieci Teleinformatyczne, Elektroautomatyka Okrętowa, Komputerowe Systemy Sterowania, Aplikacje Internetu Rzeczy oraz Aplikacje Internetowe i Mobilne.
Od roku akademickiego 2024/2025 rozpocznie się kształcenie według nowych programów studiów. Programy te przygotowano dla nowych specjalności. Na kierunku Elektrotechnika są to specjalności: Elektroautomatyka okrętowa oraz Automatyka przemysłowa. Na kierunku Elektronika i telekomunikacja prowadzone będą 3 specjalności: Systemy Elektroniki Morskiej, Elektronika Programowalna, Systemy i Sieci Teleinformatyczne. Specjalności na kierunku Informatyka są to Aplikacje Internetu Rzeczy oraz Aplikacje Internetowe i Mobilne.
Ukończenie studiów na specjalnościach morskich (Elektroautomatyka okrętowa lub Systemy elektroniki morskiej) umożliwia, oprócz uzyskania dyplomu inżyniera, zdobycie świadectwa Radioelektronika II klasy lub dyplomu Elektroautomatyka okrętowego, uprawniające do objęcia stanowiska oficera marynarki handlowej. Kształcenie na tych specjalnościach realizowane jest zgodnie z wymaganiami konwencji STCW (Standards of Training, Certification and Watchkeeping). Absolwenci studiów pierwszego stopnia znajdują pracę zarówno na statkach morskich, jak i w przedsiębiorstwach specjalizujących się w projektowaniu, instalacji i serwisie okrętowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Studia magisterskie prowadzone są na trzech kierunkach (Elektrotechnika, Elektronika i Telekomunikacja, Systemy Teleinformatyczne) łącznie w dziewięciu specjalnościach: Elektroautomatyka, Komputerowe Systemy Sterowania, OZE i Elektromobilność, Systemy i Sieci Teleinformatyczne, Systemy Elektroniczne, Analiza i przetwarzanie danych, Bezpieczeństwo i transmisja danych. Absolwenci tych specjalności są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami z zakresu projektowania, konstrukcji i diagnostyki urządzeń elektrycznych i elektronicznych pracujących na statkach morskich oraz w innych segmentach gospodarki. Wielu absolwentów Wydziału Elektrycznego jest właścicielami lub udziałowcami przedsiębiorstw specjalizujących się w obsłudze statkowych instalacji i urządzeń elektronicznych i elektrycznych lub pracownikami tych firm (pełniąc w nich często funkcje kierownicze).
Struktura studiów drugiego stopnia na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) trwają 3,5 roku, a studia niestacjonarne 4 lata. Absolwent po ich ukończeniu otrzymuje dyplom inżyniera.
Studia stacjonarne II stopnia (magisterskie) trwają 1,5 roku, a studia niestacjonarne 2 lata. Absolwent po ich ukończeniu otrzymuje dyplom magistra inżyniera.
Treści nauczania na wszystkich poziomach studiów są na bieżąco aktualizowane, aby zapewnić studentom i doktorantom dostęp do najnowszej wiedzy z zakresu prowadzonych zajęć. Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia wspólnie z Wydziałową Komisją ds. Programów Studiów co roku przedstawiają Radzie Wydziału propozycje zmian w planach studiów uwzględniające potrzeby pracodawców oraz obserwowane zmiany w tendencjach rozwojowych dyscyplin naukowych, w zakresie których prowadzone jest kształcenie.
Wszystkie kierunki studiów uzyskały akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dodatkowo, studia na kierunku Elektrotechnika oraz Elektronika i Telekomunikacja posiadają także akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) i ENEA.