NAUKOWCY Z UMG PONOWNIE WŚRÓD NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH NAUKOWCÓW NA ŚWIECIE

W prestiżowym gronie najwyżej cytowanych naukowców na świecie według rankingu World’s Top 2% Scientists 2023 ponownie znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Ranking World’s Top 2% Scientists obejmujący najbardziej wpływowych naukowców z całego świata przygotowywany jest przez naukowców ze Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier BV i firmą SciTech Strategies, Inc.

W 2023 roku opublikowano dwa rankingi, z których pierwszy uwzględnia dorobek naukowy badaczy z okresu od początku ich kariery naukowej do końca 2022 roku (z uwzględnieniem zarówno osób aktywnych, jak i tych, które zakończyły już swoją karierę), a drugi - dorobek naukowy w 2022 roku.

W rankingu World’s Top 2% Scientists 2023 obejmującym cały dorobek w karierze naukowej znalazło się czterech naukowców z Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

• Pan prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, Prorektor UMG ds. Współpracy i Rozwoju,
  • Pan prof. dr hab. inż. Piotr Gnaciński, Katedra Elektroenergetyki Okrętowej, Wydział Elektryczny UMG,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Dziekan Wydziału Elektrycznego UMG
  • Pan prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Kierownik Katedry Elektroniki Morskiej, Wydział Elektryczny UMG.

Natomiast w rankingu World’s Top 2% Scientists 2023 uwzględniającym wyłącznie dorobek naukowy w 2022 roku znalazło się trzech naukowców z  Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

• Pani dr hab. inż. Agnieszka Lazarowska, prof. UMG, Katedra Automatyki Okrętowej, Wydział Elektryczny UMG,
  • Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, Dziekan Wydziału Elektrycznego UMG,
  • Pan dr hab. inż. Paweł Górecki, prof. UMG, Katedra Elektroniki Morskiej, Wydział Elektryczny UMG.

Ranking World’s Top 2% Scientists, obejmujący ścisłą światową czołówkę naukową, został opracowany w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy, zgromadzony w bazie Scopus. Naukowcy oceniani byli w oparciu o m.in. takie kryteria bibliometryczne, jak całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha (h-index), skorygowany o współautorstwo indeks Schreibera (Schreiber co-authorship adjusted index, tj. hm-index), pozycja i rola autora wśród współautorów publikacji (pierwsze, ostatnie miejsce) czy liczba artykułów.

W rankingu dotyczącym całego dorobku naukowego, pośród ponad 204 tysięcy naukowców z całego świata, zostało wyróżnionych 1.119 badaczy z Polski. Natomiast w rankingu dotyczącym dorobku naukowego wyłącznie za 2022 rok, w gronie ponad 210 tysięcy naukowców z całego świata znalazło się 1.142 polskich badaczy.

Szczegółowe rankingi (całokształt dorobku naukowego, dorobek w 2022 roku) znajdują się na stronie internetowej: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/6

we
B.Barzowska 06.10.2023