Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Tadeuszowi Kaczorkowi

10 grudnia 2015 roku odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej w Gdyni, na którym, po raz pierwszy w historii, wręczony został dyplom Doktora Honoris Causa Akademii Morskiej w Gdyni. Ten zaszczytny tytuł otrzymał znakomity uczony, wybitny specjalista z zakresu automatyki i teorii sterowania prof. zw. dr hab. inż. Tadeusz Kaczorek, członek rzeczywisty PAN.

Z inicjatywą nadania tej godności profesorowi T. Kaczorkowi wystąpił w grudniu 2014 roku Dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, który w pełnił rolę promotora i laudatora w postępowaniu o nadanie tytułu honorowego profesorowi T. Kaczorkowi.

Inicjatywę tę poparła najpierw Rada Wydziału Elektrycznego (11 grudnia 2014 roku), a potem Senat Akademii Morskiej w Gdyni. Po opracowaniu recenzji dorobku kandydata przez prof. dr. hab. inż. Mariana Kaźmierowskiego (Politechnika Warszawska), przez prof. dr. hab. inż. Kazimierza Jakubiuka (Politechnika Gdańska) oraz przez prof. dr. hab. inż. Wojciecha Mitkowskiego (AGH w Krakowie), Senaty Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Warszawskiej poparły wniosek o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Morskiej w Gdyni profesorowi T. Kaczorkowi.

Stosowną uchwałę podjął Senat AMG 29 października 2015 r. W czasie uroczystości laudację wygłosił prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, który wspólnie z JM Rektorem AMG prof. zw. dr hab. Piotrem Jędrzejowiczem wręczył dyplom profesorowi Tadeuszowi Kaczorkowi. Na zakończenie uroczystości profesor T. Kaczorek wygłosił wykład pt. „Kilka uwag na temat integracji różnych dziedzin nauki w nauczaniu i badaniach”.

Kalina Detka
07.01.2017