dr hab. inż. Przemysław PTAK, prof. UMG
gab.: C39
tel.: +48 58 5586-294
email: p.ptakwe.umg.edu.pl
- Prof. Przemysław Ptak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym oraz z-ca kierownika Katedry Energoelektroniki od 2024 roku.
- Tytuł zawodowy inżyniera elektronika o specjalności Sieci Teleinformatyczne uzyskał w roku 2010 na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni na podstawie pracy pt. „Diody LED mocy”.
- Tytuł zawodowy magistra inżyniera elektronika o specjalności Sieci i Systemy Teleinformatyczne uzyskał w roku 2012 na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni na podstawie pracy pt. „Wpływ doboru elementów półprzewodnikowych na właściwości przetwornicy BUCK”.
- Był słuchaczem studiów podyplomowych z zakresu Elektroniczne Elementy i Układy Mocy organizowanych przez Katedrę Elektroniki Morskiej Akademii Morskiej w Gdyni, które ukończył w 2011 roku.
- Podczas trwania studiów magisterskich w roku 2011 został zatrudniony w Geofizyce Toruń S.A. na stanowisku inżyniera elektronika w Dziale Aparatury Sejsmicznej. W roku 2015 został zatrudniony w PIT-RADWAR Polska Grupa Zbrojeniowa na stanowisku inżyniera elektronika w Sekcji Analogowych Układów Elektronicznych.
- Stopień naukowy doktora nauk technicznych o specjalności elementy i układy elektroniczne uzyskał w roku 2017 uchwałą Rady Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni na podstawie pracy pt. „Modelowanie wpływu zjawisk cieplnych na właściwości elektryczne i optyczne półprzewodnikowych źródeł światła stosowanych w technice oświetleniowej”.
- Był słuchaczem studiów podyplomowych z zakresu Programowania Urządzeń Mobilnych organizowanych przez Katedrę Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, które ukończył w 2019 roku.
- Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk technicznych w roku 2017 został zatrudniony w Katedrze Elektroniki Morskiej Akademii Morskiej w Gdyni na stanowisku adiunkta.
- Decyzją Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w dniu 1 października 2020 r. Profesor Przemysław Ptak został zatrudniony na stanowisku profesora uczelni.
- Kolejnym etapem kariery naukowej było nadanie mu przez Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dnia 29 kwietnia 2022 r. stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika na podstawie osiągnięcia naukowego będącego cyklem 16 publikacji naukowych, zatytułowanego „Badanie wpływu wybranych procesów montażu i zjawisk cieplnych na parametry elektryczne, termiczne i optyczne komponentów półprzewodnikowych źródeł światła”.
- Prowadzi badania naukowe poświęcone problemom modelowania, analizy i pomiarów półprzewodnikowych źródeł światła, układów zasilania oraz sterowania z nimi współpracujących. Zajmuje się również badaniami naukowymi dotyczącymi pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł OZE ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania w tym celu wodoru.
- Profesor Ptak odbył dwumiesięczny staż naukowy na Politechnice Łódzkiej w Katedrze Mikroelektroniki i Technik Informatycznych pod opieką Profesora Marcina Janickiego. Współpracuje z naukowcami z Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Budapest University of Technology and Economics. Profesor Ptak bierze czynny udział w pracach wdrożeniowych oraz aktywnie współpracuje z przemysłem elektronicznym.
- Profesor Ptak jest autorem lub współautorem około 80 publikacji naukowych zamieszczonych w czasopismach zagranicznych i krajowych, jak również w materiałach międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, w tym 37 artykułów naukowych zamieszczonych na liście JCR (Journal Citation Report) oraz 1 patentu.
- Profesor Przemysław Ptak brał udział w przygotowaniu 55 prac inżynierskich i magisterskich zarówno jako promotor oraz recenzent tych prac.
- W uznaniu oryginalnych osiągnięć naukowych Profesor Ptak został dwukrotnie wyróżniony nagrodą zespołową Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2020 oraz 2022. Otrzymał w dniu 17 grudnia 2021 r. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę. Podczas swojej kariery naukowej otrzymał cztery indywidualne nagrody Rektora UMG I stopnia oraz trzy nagrody II stopnia. Podczas studiów doktoranckich otrzymał Stypendium Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za wybitne osiągnięcia oraz dwukrotnie otrzymał stypendium Rektora Akademii Morskiej w Gdyni dla najlepszych doktorantów.
Podmiot udostępniający:
WE
Wytworzył informację:
Ł.Buchert
05.03.2019
Wprowadzenie:
Ł.Buchert 05.03.2019
Ostatnia modyfikacja:
A.Data 15.04.2025