W kierunku doskonałości

Na Wydziale Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG) realizowany jest wart prawie 12 mln zł projekt w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Regionalna Inicjatywa Doskonałości – RID, pt.: Rozwój bazy badawczej i dorobku naukowego pracowników Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni.

Warto nadmienić, iż spośród 30 uczelni, które uzyskały finansowanie w ramach tego programu, Wydział Elektryczny UMG jest jedynym ośrodkiem z Województwa Pomorskiego.



W ciągu czterech lat realizacji projektu (w latach 2019-2022) zaplanowano 17 zadań podnoszących kompetencje kadry Wydziału, wśród których są m.in.:

  • Granty aparaturowe,
  • Małe granty badawcze,
  • Granty konferencyjne,
  • Granty na  średniookresowe wyjazdy badawcze do krajowych ośrodków badawczych,
  • Granty na badania prowadzone wspólnie z innymi ośrodkami naukowymi,
  • Granty na szkolenia specjalistyczne dla pracowników Wydziału,
  • Subsydia dla profesorów tworzących zespoły badawcze,
  • Stypendia dla doktorów przygotowujących się do wszczęcia postępowań habilitacyjnych.


W ramach projektu RID, w ubiegłym roku pracownicy Wydziału opublikowali 32 artykuły w czasopismach indeksowanych w JCR, z czego 8 w kwartylu Q1 wg. Web of Science. Uzyskali ponadto 2 patenty krajowe i jeden europejski.

Dzięki projektowi zakupiono też aparaturę naukową za 1,4 mln zł. Jednym z pozyskanych urządzeń jest programowalne źródło napięcia trójfazowego, wykorzystywane w bardzo aktualnych badaniach jakości energii elektrycznej (na skutek występujących w sieci zniekształceń napięcia może dojść do poważnych awarii sprzętu). Dzięki temu urządzeniu m.in. będzie możliwe przygotowanie nowych rekomendacji dla towarzystw żeglugowych, wskazujących, jakie warunki musi spełniać instalacja statkowa i które jej parametry mierzyć, by rozpoznać potencjalne problemy jej pracy.

Inne z zakupionych urządzeń umożliwia charakterystykę właściwości optycznych i cieplnych źródeł światła. Dzięki nowej aparaturze będzie można mierzyć ich właściwości optyczne, czyli określać, jak zmienia się strumień świetlny i moc optyczna generowana przez to źródło w zależności od warunków sterowania, zasilania i rodzaju soczewek.

W ramach projektu RID zbudowano również stanowisko do badań wibrodiagnostycznych napędów elektrycznych zasilanych przez przekształtniki energoelektroniczne, które w nowoczesnej robotyce służą do regulacji szybkości obrotowej silnika. Stanowisko to pozwala badać naprężenia elementów mechanicznych takich maszyn.



Finansowanie grantów zgłaszanych przez pracowników Wydziału Elektrycznego w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości jest cykliczne, a rozstrzygnięcia na poszczególne lata zapadają w drodze konkursowej. Powyższa procedura zapewnia zarówno otwartość projektu dla nowych uczestników, jak i aktualność badań naukowych podejmowanych na Wydziale.

Podmiot udostępniający: 

WE

Wytworzył informację:

WE
02.08.2020
Wprowadzenie:
B.Barzowska 15.10.2020
Ostatnia modyfikacja:
B.Barzowska 15.10.2020