Dwa patenty dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni



Urząd Patentowy RP przyznał na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prawa wyłączne na dwa wynalazki opracowane na Wydziale Elektrycznym UMG:

  • Sposób pomiaru energii włączania i wyłączania tranzystorów bipolarnych mocy z izolowaną bramką i układ do pomiaru energii włączania i wyłączania tranzystorów bipolarnych mocy z izolowaną bramką, którego współtwórcami są prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, dr hab. inż. Paweł Górecki, prof. UMG – nr prawa wyłącznego: PL 246146;
  • Sposób pomiaru rezystancji termicznej połączenia lutowanego tranzystora mocy i układ do pomiaru rezystancji termicznej połączenia lutowanego tranzystora mocy, którego współtwórcami są prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, dr hab. inż. Paweł Górecki, prof. UMG oraz mgr inż. Adrian Pietruszka (doktorant Szkoły Doktorskiej UMG) – nr prawa wyłącznego: PL246155.

Patent PL 246146 opisuje sposób i układ pomiaru energii włączania i wyłączania tranzystorów bipolarnych mocy z izolowaną bramką. Wynalazek ma zastosowanie przy kontroli jakości półprzewodnikowych przyrządów mocy dla przemysłu elektronicznego i elektrotechnicznego. Opatentowane rozwiązanie w porównaniu do znanych sposobów wykorzystuje inną koncepcję pomiaru, tzn. wartości energii włączania i wyłączania wyznaczane na podstawie pomiaru temperatury obudowy tranzystora w stanie ustalonym, co eliminuje potrzebę stosowania sond pomiarowych wprowadzających pasożytnicze pojemności do układu pomiarowego i będących istotną przyczyną błędów pomiarowych.

Patent PL 246155 obejmuje sposób i układ pomiaru rezystancji termicznej połączenia lutowanego tranzystora mocy. Wynalazek stosowany jest przy kontroli jakości montażu powierzchniowego półprzewodnikowych przyrządów mocy na płytkach drukowanych z rdzeniem aluminiowym dla przemysłu elektronicznego i elektrotechnicznego. Celem wynalazku jest identyfikacja jakości mocowania półprzewodnikowych przyrządów mocy na płytkach drukowanych z rdzeniem aluminiowym pozwalająca na ocenę i zwiększenie żywotności płytki drukowanej. Wynalazek został doceniony na XVIII Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS i odznaczony przez międzynarodową kapitułę brązowym medalem.

Współtwórcom opatentowanych wynalazków serdecznie gratulujemy!

Centrum Transferu Technologii



 

Podmiot udostępniający: 

WE

Wytworzył informację:

we
30.12.2024
Wprowadzenie:
B.Barzowska 30.12.2024
Ostatnia modyfikacja:
B.Barzowska 03.01.2025