Na Wydziale Elektrycznym otwarto nowe laboratorium Techniki Wysokich Napięć

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną na statkach spowodowało powszechne stosowanie systemów energetycznych wykorzystujących napięcia w zakresie 1-16kV. Zastosowanie w systemach elektroenergetycznych statków napięć powyżej 1000V stwarza nowe wyzwania związane z ich bezpieczną eksploatacją. W przepisach IMO napięcia powyżej 1000V określane są jako wysokie.
W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji statkowych instalacji z napięciami powyżej 1kV, od 11 maja 2016r. warunkiem otrzymania, jak również odnowienia dyplomu oficera elektroautomatyka okrętowego jest konieczność ukończenia specjalistycznego kursu w zakresie obsługi i konserwacji układów zasilania o napięciu przekraczającym 1kV.  Ukończenie tego kursu jest również wymagane od oficerów  mechaników zatrudnionych na statkach wyposażonych w instalacje napięcia powyżej 1kV.
Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom Wydział Elektryczny wraz ze Studium Doskonalenia Kadr Sp. z o.o. Akademii Morskiej w Gdyni zorganizowało nowe laboratorium wyposażone w symulator okrętowego systemu elektroenergetycznego wysokich napięć: „High Voltage System K-Sim Engine Room Simulator” norweskiej firmy Kongsberg Maritime AS.
Symulator składa się z pola wyłącznikowego okrętowej rozdzielnicy głównej na napięcie 11kV, wyposażonego w wyłącznik próżniowy, sprzężonym z symulowanym systemem elektroenergetycznym o napięciu 11kV, typowym dla jednostek morskich (w rzeczywistości pracującym na mobilnej platformie wiertniczej). W laboratorium znajdują się cztery stanowiska dydaktyczne, na których studenci/kursanci mogą ćwiczyć obsługę systemu energetycznego korzystając z trzech 23” monitorów będących do dyspozycji na każdym stanowisku (w sumie12 monitorów). Dodatkowo osoba prowadząca zajęcia dysponuje stanowiskiem instruktorskim z trzema monitorami, z którego może aranżować i nadzorować realizację różnych scenariuszy, niezależnie dla każdego stanowiska dydaktycznego.

Dużym atutem laboratorium jest wyposażenie go w duży 60” monitor dotykowy, na którym można prezentować różnego rodzaju scenariusze dla ogółu słuchaczy.
Laboratorium jest też wyposażone w dobrej jakości system audio.
Na symulatorze można praktycznie zapoznać się z obsługą rzeczywistego wyłącznika wysokonapięciowego poprzez realizowanie bezpiecznych procedur przygotowujących do wysunięcia wyłącznika z rozdzielnicy jak i ponownego zamontowania. Służy do tego system kluczykowy (trapped key interlocks), który wymusza prawidłową sekwencję realizacji procedur bezpieczeństwa.
W programie symulatora można realizować scenariusze awaryjne mogące wystąpić w systemie elektroenergetycznym. Od strony wytwarzania energii np. poprzez symulowanie awarii silników napędzających prądnice, jak i od strony obciążeń w obszarze obsługi dużych odbiorów energii elektrycznych, do których można zaliczyć silniki sterów strumieniowych. Od strony czysto elektrycznej można realizować stany normalnej pracy jak i awaryjne obejmujące wszystkie rodzaje i tryby pracy wykorzystywanego systemu elektroenergetycznego.
Za merytoryczną i techniczną obsługę Laboratorium Techniki Wysokich Napięć są odpowiedzialni pracownicy Katedry Elektroenergetyki Okrętowej.
Laboratorium  jest wykorzystywane do prowadzenia zajęć praktycznych na kursach specjalistycznych w zakresie obsługi i konserwacji układów zasilania o napięciu przekraczającym 1kV organizowanych przez Studium Doskonalenia Kadr Sp. z o.o. Akademii Morskiej w Gdyni oraz dla studentów specjalności morskich na Wydziale Elektrycznym w zakresie zajęć z przedmiotów: Technika Wysokich Napięć, Elektroenergetyka Okrętowa oraz Eksploatacja Okrętowych Urządzeń Elektrycznych .

Podmiot udostępniający: 

WE

Wytworzył informację:

Kalina Detka
26.04.2017
Wprowadzenie:
K.Detka 26.04.2017
Ostatnia modyfikacja:
K.Detka 31.05.2017