Zwycięskie Koła naukowe Wydziału Elektrycznego

Dwa Koła naukowe naszego Wydziału: Koło naukowe IoTES (Internet of Things & Embedded System) oraz Koło naukowe HMI (Human Machine Interface) wygrały konkurs na grant MEiN pt. Studenckie koła tworzą innowacje

Gratulujemy !!!

Członkowie Koła naukowego IoTES zgłosili realizację projektu pn. Budowa urządzenia - Personalizowalny szyfrator sieci lokalnej.

Tworzony w ramach projektu ministerialnego Personalizowalny szyfrator sieci lokalnej wpisuje się w misję dbania
o prywatność i bezpieczeństwo komunikacji sieciowej. Hasłem urządzenia jest „domyślnie bezpieczny”. Oznacza to, że budowane urządzenie ma zapewnić bezpieczeństwo usługom, które w sieci LAN będą uruchamiane na urządzeniu klienta i serwerach. System ma być niezależny od konfiguracji serwerowej i być bezpieczny w kontekście przejmowania ruchu sieciowego przez napastnika i kradzieży danych z przejętych pakietów. Dzięki spersonalizowanemu szyfratorowi komunikacja sieciowa pomiędzy wybranym klientem a usługami będzie szyfrowana, więc niebezpieczeństwo wynikające z braku zabezpieczeń w samej usłudze lub uchybień administratora w konfiguracji zabezpieczeń usługi będą niwelowane z punktu widzenia bezpieczeństwa połączenia.

Koło naukowe HMI otrzymało dofinansowanie z powyższego konkursu za projektu pn. Sztuczna inteligencja
w zastosowaniach przemysłowych
.

Celem projektu jest zbadanie jednostki przetwarzania neuronowego firmy Siemens. Przede wszystkim, proponowana przez firmę jednostka AI jest najnowszym osiągnięciem, które planowane jest do wprowadzenia na rynek sprzedaży do przemysłu. Jest to innowacyjne rozwiązanie, z którym studenci Koła naukowego będą musieli się zapoznać, a następnie zbadać i przetestować na symulacjach komputerowych, a później na rzeczywistym obiekcie.

N.Szymanska 21.05.2021
N.Szymanska 21.05.2021