Noc Naukowców

27 września 2019 roku pracownicy oraz studenci Wydziału Elektrycznego uczestniczyli w wydarzeniu edukacyjno-naukowym Noc Naukowców pt. "Trust me, I'm an engineer" odbywającym się w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

W ramach tego wydarzenia zostały zaprezentowane wybrane stanowiska laboratoryjne opracowane oraz funkcjonujące na Wydziale Elektrycznym, a także urządzenia elektryczne i elektroniczne wykonane w ramach inżynierskich prac dyplomowych przez naszych studentów.

Zainteresowanie gości odwiedzających nasze stoiska było ogromne. Nasi Goście mogli samodzielnie przetestować i sprawdzić działanie dostępnych urządzeń oraz przyrządów pomiarowych, a najbardziej ciekawscy - mieli okazję porozmawiać z doświadczonymi pracownikami na temat prezentowanych wynalazków i niejednokrotnie wypytywali nawet o najdrobniejsze szczegóły konstrukcyjne.

W wydarzeniu udział wzięli pracownicy: dr inż. Krystyna Maria Noga, dr inż. Monika Rybczak, mgr inż. Łukasz Alfuth, dr inż. Damian Bisewski, dr inż. Jacek Dąbrowski, mgr inż. Andrzej Januszewski oraz studenci: Damian Dalecki, Grzegorz Kołodzik, Damian Stalica, Wojciech Wysocki, Paweł Langa, Adrian Zakrzewski.

Studenci Damian Dalecki i Grzegorz Kołodzik zaprezentowali grawerkę laserową CNC wykonaną w ramach inżynierskiej pracy dyplomowej. Umożliwia ona wykreślenie na kartce papieru lub drewnianej sklejce określonych symboli, np. liter, cyfr lub innych elementów graficznych. Damian Stalica i Wojciech Wysocki przedstawili autonomiczny pojazd (line follower), który porusza się po zamodelowanej trasie. Pojazd ten jednocześnie wykrywa znaki drogowe, na które oczywiście reaguje. Paweł Langa i Adrian Zakrzewski przedstawili model zdalnie sterowanego pojazdu, zdolnego również do pokonywania schodów i niewielkich wzniesień.

Pracownicy oraz studenci Wydziału w ciekawy sposób oraz z dużym zaangażowaniem opowiadali o trudach pracy inżyniera, a każdy odwiedzający opuszczał nasze stanowisko z drobnym upominkiem oraz dużym uśmiechem na twarzy.

D.Bisewski
P.Kaczorek 10.10.2019