Morska praktyka kwalifikacyjna studentów Wydziału Elektrycznego specjalności Elektroautomatyka Okrętowa i Elektronika Morska w roku akademickim 2017-2018

W obecnym roku akademickim 2017/2018 coroczna praktyka kwalifikacyjna dla studentów specjalności morskich odbyła się na s/v Darze Młodzieży. W tym czasie statek był w trakcie III etapu podróży dookoła świata upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę powstania szkoły.

Trzeci etap rozpoczął się w Szczecinie i prowadził przez Bremerhaven oraz Bordeaux do Santa Cruz na Teneryfie.

Praktyka zaczęła się w środowe popołudnie 13 czerwca 2018 roku w Szczecinie. 52 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni oraz ok. 70 laureatów konkursu „Rejs Niepodległości” zostało zamustrowanych na s/v Darze Młodzieży.

Pierwszy tydzień, czyli odcinek do portu w Bremerhaven, został okrzyknięty najtrudniejszym z powodu konieczności szybkiego zdobycia doświadczenia niezbędnego do przeżycia na morzu. Jak można się było tego spodziewać, studenci oraz laureaci poradzili sobie z tym zadaniem celująco - w pierwszym porcie zdecydowana większość osób obudzona o dowolnej porze dnia i nocy była w stanie odpowiedzieć na każde pytanie odnośnie statku, jakby pływali na nim już od lat. Ku zdziwieniu załogi prawie wszyscy od samego początku pragnęli wchodzić na wanty pokonując przy tym swoje lęki wraz z każdą nowo zdobytą platformą, od najniższej do najwyższej rei każdego z masztów. Po wyjściu z Bremerhaven wszyscy musieli zmierzyć się z żywiołem, jakim były wysokie fale i wiatr wiejący z siłą do 10 stopni w skali Beauforta. Dzięki wytrwałości i wcześniej zdobytemu doświadczeniu podróż do portu w Bordeaux minęła bez większych problemów. W Bordeaux studenci i laureaci mieli okazję zwiedzić miasto i poznać wiele ciekawostek na jego temat. Pobyt Daru Młodzieży we Francji został ukoronowany wspaniałym pokazem akrobatycznym na tle nieba pełnego gwiazd.

W drodze do ostatniego portu na Teneryfie dookoła nich była tylko woda. Osoby pełniące służbę na „oku” rywalizowały między sobą, kto zauważy więcej jednostek na horyzoncie. Ostatni tydzień okazał się najintensywniejszym pod względem stawiania żagli i brasowania rei. Wszystkim uczestnikom rejsu wychodziło to tak sprawnie, że załoga statku zdecydowała się zorganizować rywalizację między wachtami w stawianiu i zrzucaniu żagli na czas z okazji 36. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na Darze. Podczas ciężkiej i zaciętej rywalizacji po zwycięstwo sięgnęła III wachta. Zawody zakończyły się wieczorną dyskoteką zorganizowaną w niezwykłej scenerii - na pokładzie żaglowca płynącego pod pełnymi żaglami, przy zachodzącym słońcu.

Nieodzownym elementem praktyki były wachty na mostku i w siłowni okrętowej oraz codzienna praca z elektroautomatykiem okrętowym. Dzięki takiej organizacji studenci mieli okazję zapoznać się praktycznymi aspektami związanymi z ich przyszłym zawodem.

Po miesiącu spędzonym na morzu, studenci wzbogaceni o nową wiedzę, umiejętności, wspomnienia i przyjaźnie wrócili do domu 12.07.2018. Czas spędzony na żaglowcu pozwolił im poszerzyć swoje horyzonty oraz zakochać się w morskich falach.

 

 

 

Kamil Wysocki, Bolesław Dudojć

Podmiot udostępniający: 

WE

Wytworzył informację:

Kalina Detka
21.08.2018
Wprowadzenie:
K.Detka 21.08.2018
Ostatnia modyfikacja:
K.Detka 11.09.2018